Městský úřad
nám. Dr. E. Beneše 85
431 51 Klášterec nad Ohří
Tento malebný kout na Ohři má krátkou historii. Stávala zde osada, která krátce před první světovou válkou, kdy byla na vrcholu, měla 5 obytných domů, obilný mlýn, pilu, výrobu beden a sadů a pekárnu. Žilo zde přes 50 obyvatel. V roce 1864 se spojil loketský stavební mistr Scherbaum s pražským soukromníkem Stöcklem, který dal k dispozici peníze. Dali v Mariánském údolí postavit jez na Ohři a od něj náhon pro nově postavenou pilu. Ale již v následujícím roce 1865 odcházející ledy strhly jez a velké vodní kolo pily se utrhlo z hřídele. Teprve po čtyřech letech bylo zařízení dáno znovu do provozu.
Roku 1875 koupili Mariánské údolí Ludwig Siegel a Josef Lorenz z Kadaně. Stavebním mistrem Süssem dali zřídit nový jez, pilu přenesli na pravý břeh náhonu a vestavěli do ní obilní mlýn. O rok později však znovu byly velké ledy. Při svém odchodu se led navršil u Klášterní skály v Kadani a vodní masy s ledovou tříští zaplavily celé Mariánské údolí. Při této velké vodě samozřejmě vzal za své nový jez a všechny budovy byly poničeny. Dne 7. října 1881 získal Mariánské údolí Florián Neumann. Byl to nesmírně podnikavý muž. V Mariánském údolí zřídil pilu. Na jaře roku 1884 dal postavit prám a zřídil převoznictví. Rovněž dal do provozu mlýn. Obnovil po požáru poničené stáje a hospodářské budovy a postavil několik obytných domů. Na podzim roku 1892 začal stavbu nového jezu a v roce 1902 zvládl ještě postavit převoznický dům, nový most přes náhon, dvě nová vodní kola a brusírnu. Pak odešel na zasloužený odpočinek do Kadaně a veškerý majetek v Mariánském údolí převedl na svého syna Julia.
Osada v Mariánském údolí nikdy nebyla úředně uznána jako samostatný celek, ale jako součást obce Miřetice. Odchodem Němců po 2. světové válce zanikla.
Návštěvnost:
ONLINE:8
DNES:1358
TÝDEN:5652
CELKEM:3101622